Bazilika sv. Mikuláša

Bazilika sv. Mikuláša - Trnavská hudobná jar
Koncert Schola Floriana 2016

Bazilika sv. Mikuláša, familiárne nazývaná aj Hrubý Kostol. To je najstarší kostol v Trnave, ktorého počiatky siahajú až do 11. storočia, kedy na mieste križovatiek obchodných ciest vyrástol jeho menší predchodca v románskom slohu. Okrem obrazu Panny Márie Trnavskej, ktorý kostol preslávil od čias kedy ronil krvavé slzy, nadobudol dôležitý význam po jeho vyhlásení za Baziliku Minor pápežom Benediktom XVI. v roku 2008. 

Skvostom je nielen história samotnej baziliky, ale i to, čo sa nachádza vo vnútri. Konkrétne ide o dva unikátne organy, ktoré napĺňajú dóm prekrásnou hudbou. Ten chórový, tzv. organový pozitív, bol postavený domácim organárom Valentinom Arnoldom v roku 1783 a je najstarším zachovaným organom v Trnave. Nachádza sa v lodi chrámu. Po dlhých rokoch chátrania bol zreštaurovaný a následne ocenený cenou Ministerstva kultúry Slovenskej Republiky v rámci súťaže Fénix – kultúrna pamiatka 2012.

Bazilika sv. Mikuláša - Trnavská hudobná jar
Autor:

Hlavný organ na hudobnom chóre pôvodne tiež postavil Valentin Arnold. Zostala z neho iba organová skriňa, do ktorej v roku 1912 postavila firma Gebrüder Rieger trojmanuálový pneumatický organ so 45 registrami. Aj tento organ, ktorý má romantický zvukový charakter, sa zachoval v originálnom stave. V rámci Trnavských organových dní hrali na obidvoch nástrojoch svetoznámi umelci ako napríklad organista parížskej katedrály Notre Dame – Olivier Latry.